sobota, 15 września 2012

245. Luksemburg - Château de Beaufort


Mój postcrossingowy skarb! Nie dość, że Luksemburg, to jeszcze zamek. I to kartka oficjalna! Zaniemówiłam na krótką chwilę, gdy ją zobaczyłam po raz pierwszy.

Pocztówka przedstawia zamek Beaufort (tytuł posta po francusku, bo ładnie brzmi :D) położony we wschodniej części Luksemburga, nazywanej Małą Szwajcarią. Budowla pochodzi najprawdopodobniej z XI wieku i zbudowana została jako mała forteca na skale otoczonej fosą. Pierwszym władcą zamku był Wauthtier de Wiltz et Beaufort. W XII wieku forteca została powiększona, a w wieku następnym, wskutek małżeństwa Adelajdy Beaufort z Williamem Orley, posiadłość przeszła na własność rodziny Orleyów. W kolejnych wiekach zamek przechodził z rąk do rąk. W czasie wojny trzydziestoletniej zamek przeistoczył się w ruinę. W XVII wieku gubernator Luksemburga, Johann von Beck, odkupił posiadłość i zainicjował jej odbudowę, którą - po śmierci gubernatora - dokończył jego syn. 
Zamek nie należał długo do rodziny von Becków i właściciele zmieniali się dalej. W efekcie zamek został opuszczony, popadł ponownie w ruinę i służył nawet jako źródło kamienia. Jednak w połowie XIX sytuacja zaczęła się zmieniać na korzyść zamku; w 1850 roku został zapisany przez państwo jako zabytek narodowy. W 1893 roku Henri Even odrestaurował budowlę. Po I wojnie światowej nowy właściciel Edmund Linkels udostępnił zamek do zwiedzania. W 1981 roku zamek Beaufort został przejęty przez państwo.

Coś cudownego!


1 komentarz:

  1. Ładna pocztówka! Widzę, że bardzo kręci Cię historia :) Też musiałabym w końcu zaktualizować bloga...

    saane

    OdpowiedzUsuń