piątek, 8 czerwca 2012

Szwajcaria - Bazylea


 Na początku muszę zaznaczyć, że z takimi kartkami zawsze mam problem, a konkretnie: gdzie je umieścić. Na pocztówce można zobaczyć Bazyleę, miasto Szwajcarii, jednak kartka dotarła do mnie z Niemiec. Kiedyś miałam problem z piękną kartką, która przyleciała z Holandii, jednak przedstawiała i została kupiona w RPA (KLIK!) - cały czas się zastanawiam, czy aby przypadkiem nie zmienić etykiety i nie umieścić jej jako RPA właśnie (nie ukrywam, że podoba mi się idea posiadania dwóch kartek z Afryki. Ubogo, wiem, ale trzeba się cieszyć tym, co się ma).
Ale odeszłam od tematu. Niech więc na razie kartka z Bazylei zostanie umieszczona pod nazwą Szwajcarii. Zresztą zawsze mogę to zmienić ;)

Wróćmy do Bazylei. Jest to trzecie co do wielkości miasto Szwajcarii, które położone jest na styku trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji. Z powodu takiego położenia o mieście mówi się, iż "Bazylea głosuje inaczej"; stanowi to o podziale terenu na różne sposoby myślenia, na które wpływa bliskość poszczególnych krajów. Ciekawym faktem jest to, iż lotnisko leży w obrębie miasta, jednak jest to już teren francuski. Miasto łączy się na dwie części: Małą i Wielką Bazyleę. Teren ten, jak i Most Środkowy, łączący obie części, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Do centrum zatem można dostać się jedynie tramwajami, a można zaznaczyć, iż nadal po ulicach Bazylei jeżdżą tego rodzaju pojazdy, które pochodzą jeszcze z lat sześćdziesiątych.
Bazylea jest stolicą kulturalną Szwajcarii - znajduje się tutaj najwięcej muzeów w kraju. Przykładem historycznego bogactwa miasta jest katedra widoczna na pocztówce. Wznosi się ona na Wzgórzu Klasztornym i zbudowana została w XI wieku na rozkaz cesarza Henryka II i cesarzowej Kunegundy. Zbudowana jest z czerwonego piaskowca i widać w niej wpływy gotyckie oraz romańskie.


 Ten niemiecki znaczek przedstawia kościół warowny w Biertan w Siedmiogrodzie (Rumunia). Zabytek wpisany jest na listę UNESCO.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz