piątek, 8 czerwca 2012

Holandia - Maria II Stuart


Królowa! Takie kartki mnie zawsze cieszą, a tym razem u mnie na blogu zagościła reprezentantka monarchii brytyjskiej, Maria II Stuart. Była córką Jakuba II Stuarta i jego pierwszej żony Anny Hyde, a mężem jej został Wilhelm Orański. Urodziła się w 1662 roku i przeżyła jedynie 34 lata. 

Po przejściu na katolicyzm jej ojciec Jakub stracił na popularności; ze strachu przed zagoszczeniem na dłużej na tronie angielskim wyznawcy katolicyzmu lordowie wyznania protestanckiego wezwali na pomoc Wilhelma Orańskiego, który był jego krewnym, a zarazem zięciem. Po opuszczeniu przez armię opuścił Wyspę, co uznano za abdykację. Tu nie byłabym sobą, gdybym nie wtrąciła, iż schronił się on wraz z drugą żoną, Marią z Modeny, na dworze francuskim. Sama Maria, żona Jakuba, była bardzo szanowana i traktowana z wielkim szacunkiem przez Ludwika XIV i Madame de Maintenon, ostatnią partnerkę i zapewne żonę Króla Słońce. Ale tyle o Francji, niech dam szansę Marii Stuart. 

Córka nieszczęsnego monarchy została królową, a Wilhelm Orański otrzymał koronę brytyjską. Sprawowali władzę razem, a dokładnie: Wilhelm odpowiadał głównie za rządy, natomiast Maria przejmowała stery w przypadku nieobecności męża. Za jej panowania parlament uchwalił Bill of Rights, co zapewniło Anglii status monarchii parlamentarnej. Królowa z rodziny Stuartów zmarła na ospę prawdziwą w 1964 roku i została pochowana w opactwie westminsterskim.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz