piątek, 8 czerwca 2012

Hiszpania - Majorka


I na blogu momentalnie zrobiło się wakacyjnie! 
Majorka jest największą wyspą w archipelagu Balearów, a stolicą jej jest Palma de Mallorca. Same Baleary były podbite przez Fenicjan około 1000 lat przed naszą erą, a następnie zastąpili ich Grecy, którym archipelag zawdzięcza nazwę. Nazwa archipelagu pochodzi od słowa ballein, które oznacza "strzelać z procy", bowiem stąd pochodzili procarze uczestniczący w wojnach punickich. Następnie nad wyspami panowali Wandalowie, Wizygoci, Arabowie... I na tym rotacja się nie kończyła, ale może koniec z historią, czas na relaks!

W samej stolicy Majorki są dwa zabytki warte odwiedzenia. Pierwszym z nich jest zamek Bellver z XIV wieku, który służył za więzienie do końca dyktatury Francisco Franco, a następnie mieścił w sobie muzeum historii miasta. Inną atrakcją jest katedra Le Seu, której wzniesienie rozpoczęto w XIII wieku. Można wspomnieć jeszcze, iż renowację katedry w XX wieku prowadzone były przez Gaudiego.
Na Majorce znajduje się również miejscowość Valdemossa, gdzie wakacje zimowe spędził swego czasu Fryderyk Chopin z George Sand.

Atrakcją Majorki są również Smocze Jaskinie, długie na 2,5 kilometra i wysokie nawet na 25 metrów. Wśród nich znajduje się jedno z największych podwodnych jezior na świecie - jezioro Martel.

Ale to, co zapewne najpiękniejsze na Majorce, to woda, plaże, Słońce, napoje z palemką... Och, ja chcę na wakacje. 
Kartkę otrzymałam od Arlety - dziękuję Ci bardzo za ten piękny, kolorowy i energetyzujący prezent :)

1 komentarz:

  1. Rozmarzyłam się...
    pocztówka przepiękna:)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń