niedziela, 10 czerwca 2012

227. Czarnogóra - Kotor


Kotor to miasto portowe Czarnogóry nad Zatoką Kotorską. Teren otoczony jest od trzech stron przez góry, a charakter tego miejsca ma cechy fiordów norweskich i jest nazywany czasem najdalej wysuniętym na południe fiordem europejskim. 

Gdy rozpoczniemy od historii terenu, mogę napisać, iż w miejscu Kotoru Grecy wznieśli osadę, którą nazwali Akurionem. Rzymianie, kolejni władcy terytorium, zmienili nazwę na Acruvium. Kolejnym imieniem miasta była Cathara, która najbardziej przypomina obecne nazewnictwo, natomiast w obecnej nazwie, słowie Kotor, da się zauważyć już słowiańskie wpływy. Jeżeli wrócimy do władców miasta, to następnie było ono opanowane przez Bizancjum, Wenecję, a następnie Austrię. Później były to Austro-Węgry, Jugosławia, Serbia i Czarnogóra, a od 2006 roku Kotor jest już zapisany jako część samodzielnej Czarnogóry. Historię załatwiłam, przejdźmy do walorów turystycznych.

Wszystkie budynki Kotoru położone są wzdłuż wąskich, malowniczych uliczek, które otoczone są średniowiecznymi murami obronnymi. Dzięki zachowaniu do dziś murów miasto jest, podobnie jak chorwacki Dubrownik, wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Stało się to w 1979 roku.
Jednym z zabytków miasta jest prezentowana na pocztówce cerkiew św. Łukasza, która została zbudowana w 1195 roku. Początkowo była ona świątynią katolicką, lecz przemianowano ją później na kościół prawosławny. 

Z ciekawostek na temat Kotoru mogę wspomnieć, iż tutaj znajdowała się szkoła morska, w której narysowano pierwszą mapę Morza Adriatyckiego. Oprócz tego w mieście w lutym odbywa się karnawał, podczas którego przez ulice przechodzi barwny korowód, a zgromadzeni na koniec zabawy podpalają "kukłę karnawału", która ma symbolizować zeszłoroczne zło.

Kartkę dostałam prywatnie od Justyny :) Niestety nie ma na niej znaczka, gdyż została ona wysłana już w Polsce. Ale mimo tego bardzo się cieszę, Czarnogóra nie jest częstym krajem na postcrossingu :)

1 komentarz: