sobota, 12 maja 2012

Rosja - Greta Garbo


Greta Garbo urodziła się 18 września 1905 roku w Sztokholmie pod nazwiskiem Greta Lovisa Gustafsson, najmłodsza z trójki rodzeństwa. Po śmierci ojca w wieku 13 lat zrezygnowała z nauki, by utrzymać rodzinę: na początku pracowała w salonie fryzjerskim, aż w końcu została modelką. Później próbowała swoich sił w epizodycznych rolach filmowych. Swoją pierwsza rolę zagrała w filmie otrzymała w filmie „Herr och Fru Stockholm” z 1920 roku.

Jej marzeniem była praca w teatrze, dlatego rozpoczęła naukę w Sztokholmskiej Szkole Filmowej. Zagrała w kilku szwedzkich produkcjach, a następnie wyjechała do Berlina, gdzie poznała Lovisa Mayera, jednego z założycieli Metro-Goldwyn-Mayer, największej wówczas wytwórni filmowej, który zaproponował jej pracę w USA. W 1925 roku przeniosła się do Stanów Zjednoczonych. Zagrała brawurowe role w takich filmach, jak „Kusicielka”, „Symfonia”, czy „Władczyni miłości”, które uczyniły ją gwiazdą. Jej kultowym gestem stało się odrzucenie głowy w tył podczas pocałunku, co zostało podchwycone przez inne gwiazdy. Jej niezachwiana pozycja w świecie kina umożliwiła jej stosowanie gróźb ("Wracam do Szwecji"), by postawić na swoim.

W 1936 roku otrzymała Oskara za rolę w „Damie Kameliowej”, a trzy lata później, w 1939 r. wystąpiła w filmie komediowym „Ninoczka”, który stał się najbardziej znaną produkcją, w której wystąpiła. W wieku zaledwie 37 lat zrezygnowała z kina i wycofała się z życia publicznego. Zmarła w 1990 roku, a jej prochy spoczęły w Sztokholmie.

W 2011 r. Szwedzki Bank Narodowy umieścił wizerunek Grety Garbo na nowych banknotach o nominale 100 koron, które mają wejść do obiegu w latach 2014-15.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz