piątek, 6 kwietnia 2012

Włochy - Rzym


Opowieść o prapoczątku Rzymu można znaleźć w mitologii, kiedy Eneasz z ojcem Anchizesem i synem Askaniuszem uciekł z Troi po jej upadku. Trafił w końcu na terytorium Lacjum nad Tybrem, gdzie poślubił córkę tamtejszego króla, Lawinię, a od jej imienia utworzył nazwę utworzonego przez siebie miasta, Lawinium.

Potem minęło trochę lat i na pobliskim terenie, mieście Alba Longa (które miało być założone przez Askaniusza), rządzili potomkowie bohatera spod Troi. Numitor, król powyższego miasta, został strącony z tronu przez swojego brata, Amuliusa. Ten ostatni obawiał się, że dzieci i kolejne pokolenia będą pragnęli odzyskać tron dziada, dlatego zamknął Reę Sylwię, córkę Numitora, w świątyni, gdzie pełnić miała rolę westalki. Ale, niespodzianka, zaszła w ciążę (ach, ten niedobry bóg Mars) i urodziła bliźniaków Romulusa i Remusa. Amulius się wściekł, rzucił ich do rzeki, ale znalazła je wilczyca, wykarmiła, a następnie dzieci zostały zaadoptowane przez pasterza z żoną. Trafiły one w jakiś sposób na dwór króla Amuliusa, gdzie rozpoznał w nich wnuków Numitor. Zawiązali spisek, młodzieńcy zabili uzurpatora i przywrócili dziadka na króla. Chłopcy chcieli założyć miasto, ale się pokłócili i jeden zabił drugiego; jak to w rodzinie. W wielkim skrócie: Romulus założył miasto Rzym i wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Prawie ;)

1 komentarz:

  1. Rzuciłam okiem i porównałam ze swoją kolekcją na ścianie i tak-mam identyczną. Bardzo dużo pocztówek, które dostałaś pochodzi z miejsc które zwiedziłam i musiałabym pod co drugim postem pisać komentarz z zachwytami ;) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń