sobota, 12 listopada 2011

* Turcja - Antalya, Pamukkale + EfezDwie powyższe kartki przedstawiają miejscowość w południowo-zachodniej Turcji - Pamukkale. Nazwa ta oznacza "Bawełniany Zamek" (pierwszy człon odnosi się do powszechnie uprawianej tu bawełny), a samo miasto osławione jest dzięki trawertynom, czyli wapiennym tarasom wypełnionych gorącą wodą, która bogata jest w sole mineralne. Jednak działalność człowieka mogła spowodować zniszczenie tego miejsca - woda z gorących źródeł zasilała baseny okolicznych hoteli, zamiast znajdować ujście w tarasach. W porę zorientowano się o tej dewastacji natury i wyburzono większość pensjonatów.
Wapienne tarasy zostały wpisane na listę UNESCO.


Efez już raz pojawił się na blogu, więc zapraszam do tego (KLIK!) postu, jeżeli chcecie poczytać, co napisałam na temat tego zabytku.


Alanya to małe miasto w regionie Antalya (który zostanie wspomniany przy następnej pocztówce). Na pierwszym planie znajduje się Kızılkule, czyli Czerwona Wieża, symbol miasta. Ta ośmiokątna budowla została wzniesiona w 1226 roku (w Polsce wtedy Konrad przyprowadził nam Krzyżaków ;)). Jej wysokość to 33 m, a jej przeznaczeniem była obrona portu przed zagrożeniem od strony morza.
Na drugim planie to, co lubię najbardziej, czyli zamek! Został zbudowany na polecenie tego samego sułtana od Czerwonej Wieży. Powstał w XIII wieku również w celach obronnych. Sprzyjało temu świetne położenie twierdzy - zamek leży na wzgórzu o 250 metrach wysokości i jest otoczony z trzech stron wodą. Jaki musi być z niego piękny widok!


Antalya to miasto położone nad Morzem Śródziemnym, jest jednym z najbardziej popularnych kurortów na riwierze tureckiej. Na pocztówce ukazano wodospad Kurşunlu, którego wody stanowią dopływ rzeki Aksu. Znajduje się on w centrum lasu sosnowego, położonego 19 km od Antalyi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz