sobota, 2 lipca 2011

Niemcy - Czterej muzykanci z Bremy


Chyba wszyscy słyszeli o czterech zwierzętach z Baśni braci Grimm? Bo właśnie pomnik tych stworzeń został umieszczony w, a jakże!, Bremie, którego autorem jest Gerhard Marcks. Ja sama o baśni nie słyszałam w dzieciństwie, ale uczyłam się o niej na lekcji języka niemieckiego.

Bracia Grimm opowiadają o przygodach osła, psa, kota i koguta, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z dotychczasowego miejsca pobytu, gdyż stali się bezużyteczni w gospodarstwie i planowano ich się pozbyć. Zwierzęta razem postanowiły pójść do Bremy, miasta znanego z wolności, gdzie żyłyby bez właścicieli i zajęłyby się muzykowaniem.
W drodze do Bremy zauważyły wiejską chatkę, w której paliło się światło. Przyjaciele zauważyli złodziei ucztujących i cieszących się zdobytym majątkiem. Zwierzęta ustawiły się jeden na drugim, postanawiając dać koncert, by zdobyć jedzenie. Jednak ich "muzyka" bardzo przestraszyła złodziejaszków, którzy uciekli, pozostawiając chatkę pustą.
Muzykalne stworzenia zajęły siedzibę, najadając się do syta. Jednak późnym wieczorem kompania wysłała jednego ze swoich, by zbadał teren. I nagle sprawy potoczyły się bardzo szybko: kot podrapał złoczyńcę po twarzy, pies ugryzł go w nogę, osioł kopnął, a kogut wygonił na dwór. Złodziejaszek uciekał, aż się kurzyło, a później opowiedział kompanom o oblężeniu domku przez straszliwe stwory.
Dzięki temu, zwierzęta żyły w chatce bezpiecznie i szczęśliwie, aż do końca swoich dni :)

Gdzieś w domu, ukryta, leży jeszcze jedna pocztówka do wstawienia na blog. Jest taka piękna, że muszę ją znaleźć. A więc: "święty Antoni Padewski, obywatelu niebieski..."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz