niedziela, 31 lipca 2011

* Niemcy - Berlin


Czas na Berlin!
Na pierwszej z nich na pierwszy plan wysuwa się Berliner Dom, czyli ewangelicka katedra z XIX wieku. Tuż obok niej można zobaczyć wieżę telewizyjną, a miejsce, po którym jeżdżą samochody i żółty autobus to Most Zamkowy również z XIX wieku.


U dołu pocztówki widać Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, krócej nazywany Pomnikiem Holocaustu. Został wybudowany według projektu Petera Eisenmana w latach 2003–2005 w centrum Berlina na powierzchni 19 tys. m². Pomnik składa się z 2711 betonowych bloków-steli ustawionych w równoległych szeregach. Każdy blok odpowiada jednej stronie Talmudu.


Kolejny rzut na katedrę.


Widok z Kolumny Zwycięstwa (psiakostka, wiedziałam, że brakowało mi jakiejś pocztówki - nie mam z kolumną!) na Bramę Brandenburską. Została ona wzniesiona między 1788 a 1791 rokiem. W 1793 ustawiono na Bramie figurę kwadrygi powożonej przez uskrzydloną boginię Nike, jednak już za kilkanaście lat, po zwycięskiej przez Francję wojny pod Jeną-Auerstedt, Napoleon zabrał kwadrygę i zamierzał zameldować ją na stałe w Paryżu. Ale los bywa przewrotny, Napoleon został obalony, a powrót na łono ojczyzny skrzydlata Nike zawdzięcza pruskiemu ministrowi wojny o nazwisku von Pfuel.

Kartki od taty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz